NAJLEPSZE GRY DOS: stare gry retro, w które wszyscy graliśmy!

6.6.2023 23:35  | 
Tahaj.sk

Kategorie: Reszta

Może Ty też lubisz wspominać dawne czasy, kiedy grałeś w pierwsze gry komputerowe, dlatego przedstawiamy Ci najlepsze gry komputerowe dla systemu MS DOS.

Gry komputerowe zaczęły się rozwijać wraz z komputerami osobistymi, mimo że pierwsze komputery zawierały prostsze systemy operacyjne. Branża gier zaczęła się rozwijać wraz z pojawieniem się systemu operacyjnego MS-DOS, który został stworzony przez firmę Microsoft. Wielu z nas pamięta ten okres. Kiedy patrzymy na niektóre gry, wciąż mamy nostalgiczne wspomnienia. Ponadto wiele współczesnych gier było inspirowanych starszymi. Te gry, które odniosły największy sukces, otrzymały również zremasterowane wersje lub inne tytuły, które przyniosły lepszą grafikę, dźwięk i rozgrywkę.

Wolfenstein 3D

Najsłynniejsza gra o nazwie Wolfenstein jest poprzedniczką wszystkich strzelanek pierwszoosobowych. Historia tej gry, którą z pewnością wszyscy zapamiętają, rozgrywa się w 1943 roku. Podczas zabawy gracz wciela się w agenta Blazkowicza, który został schwytany przez nazistów i teraz ma za zadanie odkryć tajny program o nazwie Operacja Eisenfaust. Podczas gry spotkasz kilku wrogów, psy lub mutanty. Zadanie polega na zabiciu wszystkich i zneutralizowaniu planów nazistów. Gra składa się z 6 odcinków, każdy z 8 poziomami. Na końcu każdego poziomu znajduje się ostateczny boss, którego musisz pokonać.

Zagłada

W żaden sposób nie musimy przedstawiać Dooma fanom gier wideo. Gra stała się absolutną legendą wśród gier oferujących widok pierwszoosobowy. Oryginalna gra zawiera 3 odcinki, każdy z 9 poziomami. W grze gracz wciela się w żołnierza, którego tożsamość jest nieznana i dlatego nazywany jest „Doomguy”. Żołnierz został wysłany na planetę Mars po zabiciu swojego oficera. Planeta nagle zamienia się w piekło, a gracz musi zabijać potwory, a także zbierać lepsze bronie i zbroje. Stopniowo fabuła się rozkręca, a gracz sam odkrywa znacznie więcej interesujących faktów. Na końcu odcinka zawsze znajduje się główny wróg, którego gracz musi pokonać, aby przejść do następnego odcinka. Gra odniosła ogromny sukces, dlatego doczekała się kontynuacji w postaci kolejnych części Doom 2, Doom 3 i najnowszy Doom Eternal.

Duke Nukem 3D

Kolejną grą pierwszoosobową jest Duke Nukem. Bardzo znana gra akcji przenosi Cię w przyszłość, gdzie planeta Ziemia została zaatakowana przez najeźdźców i zestrzeliła rakietę z Duke'em. Zadaniem gracza jest zabijanie potworów, zdobywanie różnorodnej broni i obrona Ziemi przed obcą cywilizacją, przy czym ogromną różnorodnością jest możliwość korzystania z np. i wiele innych rzeczy+, z którymi możesz wchodzić w interakcje. Chociaż teraz wydaje się, że jest to klasyk, który musi zawierać prawie każda gra, w latach 90. był prawdziwą rzadkością.


Trzęsienie ziemi

Gra Quake to kolejna gra z gatunku FPS (strzelanka z perspektywy pierwszej osoby), więc oferuje widok z perspektywy pierwszej osoby. Gra oferuje dwa tryby - Single player i Multiplayer. W trybie dla jednego gracza gracz musi znaleźć wyjście z każdego poziomu. Jednak wiele potworów utrudnia mu drogę. Gra podzielona jest na 4 odcinki, z których każdy zawiera 8 poziomów plus jeden tajemniczy poziom. Na początku każdego poziomu gracz może wybrać poziom trudności gry - łatwy, średni, trudny. Na koniec każdego odcinka gracz musi zdobyć magiczną runę. Po zdobyciu wszystkich 4 run na gracza czeka finałowy boss. W trybie wieloosobowym kilku graczy może dołączyć do serwera i zabijać się nawzajem. Stopniowo gra doczekała się także innych tytułów: Quake 2, Quake 3 i Quake 4.

Książę Persji

Niezapomniana gra Prince of Persia wciąga Cię w historię słynnego księcia, który został wtrącony do lochu i musi się wydostać, aby uwolnić księżniczkę uwięzioną przez złego Jaffara. Z perspektywy trzeciej osoby będziesz musiał pokonać różne przeszkody, pułapki i walczyć ze strażnikami. Gra nie jest ograniczona liczbą żyć. Oznacza to, że możesz umrzeć tyle razy, ile chcesz, ale po każdym zabójstwie wracasz na początek poziomu. Jedynym ograniczeniem jest to, że musisz to zrobić w 60 minut.

Aladyna

Aladdin to klasyczna gra platformowa, w której gracz musi przejść kilka poziomów, aby wygrać. Gra inspirowana jest znaną na całym świecie bajką Aladyn z warsztatu Disneya. Tak jak w bajce Aladyn próbował uratować księżniczkę Jasmine, tak w grze spróbujesz to zrobić, sterując postacią Aladyna. Będziesz musiał przebić się przez różnych wrogich Egipcjan i Arabów, którzy są podobni do bajki. Będziesz także rywalizować z wężami lub nietoperzami. Masz do dyspozycji miecz lub jabłka, które możesz zbierać w grze i uciekać przy każdym rzucie. Każdy poziom rozgrywa się w innych obszarach, więc nie musisz się martwić, że gra stanie się nudna ze względu na stereotypy. Na końcu każdego poziomu dostępna jest dodatkowa minigra, którą możesz pominąć lub zagrać, aby się poprawić.

Kacze opowieści

Gra Ducktales jest inspirowana bajką dla dzieci Kaczątko. W grze musisz pomóc wujkowi Držgrošowi zdobyć więcej pieniędzy, niż będzie miał Hamoun. Pieniądze można zdobyć na trzy sposoby. Pierwszym możliwym sposobem jest wypróbowanie legendarnego skoku na pieniądze w sejfie wujka Držgroša, a przy odrobinie szczęścia dostaniesz niezłą sumę. Drugim sposobem jest zdobywanie pieniędzy za pomocą minigier, w których kontrolujesz trzech kuzynów, więc masz 3 życia na każdą minigrę. Te mini-gry są głównym zyskiem i musisz spróbować zdobyć skarb w każdej z nich. Fajną częścią jest lot helikopterem do minigry, który musisz opanować, aby nie tracić czasu, ponieważ masz 30 dni gry na minigry. Ostatnim sposobem na zdobycie pieniędzy jest ich inwestowanie. To znaczy kupić trochę rzeczy tanio na rynku i poczekać, aż kurs pójdzie w górę i sprzedać je. Jak na tamte czasy gra posiada bardzo dobrą grafikę oraz komponent dźwiękowy.

Budokan

Budokan to gra walki, w której gracz może trenować, a następnie walczyć w turniejach lub przeciwko innemu graczowi. Rozgrywka toczy się w japońskim środowisku, na co wskazują również techniki walki oraz uzbrojenie. Gracz ma do wyboru 4 metody walki: 1. Bo – klasyczny japoński długi kij; 2. Karate – walka bez broni; 3. Kendo – japońska szermierka mieczem drewnianym; 4. Nunchaku – broń z dwoma krótkimi prętami połączonymi łańcuchem. Zanim gracz sam uda się na turniej, może przećwiczyć te 4 metody albo przeciwko instruktorowi, albo z wykorzystaniem walki w cieniu. Zabawna gra nie ma wciągającej historii, ale dzięki renderowaniu walk przypomina współczesne bijatyki, takie jak UFC czy Tekken.

Uliczny wojownik

Kolejną grą walki jest Street Fighter. W grze gracz może rywalizować z przeciwnikami kontrolowanymi przez komputer lub innego gracza. Bitwa rozpoczyna się w momencie, gdy gracz wybierze postać, którą chce się wcielić. Sama walka składa się z trzech rund, z których gracz musi wygrać co najmniej dwie, aby wygrać mecz. Każda runda ma 30 sekund. Jeśli żaden z przeciwników nie straci całej swojej energii, rundę wygrywa gracz, który ma więcej energii. Street fighter stopniowo doczekał się kolejnych części, które również odniosły duży sukces.

Donkey Kong

Gra Donkey Kong jest poprzedniczką słynnej gry Super Mario, ponieważ gracz musi unikać różnych spadających przeszkód, wspinać się po drabinach i ratować dziewczynę Pauline, która została porwana przez gigantycznego goryla o imieniu Donkey Kong. Musi to wszystko zrobić w określonym czasie, podczas gdy na początku gry ma 3 życia. Postać kontrolowana przez gracza to sam Mario. Gra wyróżnia się tym, że fabuła jest opowiedziana za pomocą prostych przerywników filmowych.

Super Mario Bros

Super Mario to prawdopodobnie najsłynniejsza gra wszechczasów. Chociaż pierwotnie nie był on oficjalnie dostępny dla systemu MS-DOS, zasługuje na uwagę. Zadaniem gracza jest przeskoczenie przez królestwo grzybów i uratowanie księżniczki Peach. Gracze kontrolują samego Mario, który pojawił się w Donkey Kongu. W grze dostępny jest jednak tryb multiplayer, w którym drugi gracz kontroluje brata Mario, Luigiego. Choć gra wydaje się stereotypowa, wzbogacają ją rozmaite ulepszenia samego Super Mario. Będąc jedną z najlepiej sprzedających się gier wszechczasów, nic dziwnego, że doczekała się także innych tytułów.

Pac-man

Żółta kula z wycięciem przypominającym usta. Gra Pac-man przyciągnęła dużą liczbę fanów, mimo że w czasie jej powstawania strzelanki były bardziej popularne. Gracz steruje wspomnianym żółtym kołem, które zamknięte jest w labiryncie pełnym kropek, tzw. pac-dots. Gra ma kilka poziomów, z których każdy kończy się, gdy gracz zabierze ostatnią kropkę. Całe zbieranie kropek jest utrudnione przez cztery duchy, które próbują cię złapać. W momencie złapania tracisz jedno życie, ale możesz ukończyć poziom.

Wielka kradzież samochodów

Każdy gracz zna najbardziej udaną serię gier akcji GTA. Pierwsza część różniła się od obecnych głównie widokiem z kamery. Gracz widział cały obraz z góry. Niemniej jednak gra przyciągnęła wielu fanów, ponieważ gra ewoluuje zgodnie z życzeniem gracza. Gracz kontroluje przestępcę z podziemia, który w ramach fabuły przejedzie przez trzy miasta (Liberty City, San Andreas, Vice City).Oferta polega na wykonaniu klasycznych misji składających się na określoną historię lub gracz może wędrować po mieście i robić cokolwiek innego. Zabawna gra, która nie stawiała granic, wzbudziła duże zainteresowanie, mimo że początkowo twórcy myśleli, że gracz będzie sterował policjantem próbującym powstrzymać gangsterów. W końcu zdecydowali, że kontrolowanie przestępcy będzie bardziej atrakcyjne i angażujące.

Indiana Jones i ostatnia krucjata

Gra Indiana Jones and the Last Crusade to graficzna gra przygodowa, w której gracz musi rozwiązywać różne zagadki. Co ciekawe, każda zagadka ma kilka możliwych rozwiązań i to od gracza zależy, którą opcję wybierze. Punkty są odpowiednio dodawane. Maksymalny wynik, jaki gracz może osiągnąć, to 800. Jednak w tym celu musi znaleźć wszystkie alternatywne rozwiązania zagadek. Sama fabuła nawiązuje do filmowej adaptacji Indiana Jones: The Last Crusade. Chociaż niektóre elementy użyte w filmie nie zostały później uwzględnione w grze.

Dyna Blaster

Ostatnia gra to Dyna Blaster. Celem gry jest umieszczanie bomb w taki sposób, aby rozbić zbędne ściany. Pod niektórymi ścianami można znaleźć różne ulepszenia, takie jak zwiększenie zasięgu bomby czy możliwość przechowywania większej ilości bomb na raz. Na każdym poziomie musisz także znaleźć niebieski portal, który również jest ukryty pod jedną ze ścian. Wszystko to utrudniają nieprzyjemne potwory, które stopniowo coraz trudniej pokonać. Ta gra oferuje również dwa tryby: dla jednego gracza i dla wielu graczy. W trybie dla pojedynczego gracza będziesz musiał uratować uwięzioną księżniczkę, przechodząc stopniowo przez 8 różnych światów, w których czeka na Ciebie kilka poziomów w każdym z nich. W trybie wieloosobowym możesz zmierzyć swoje umiejętności w grze Dyna Blaster przeciwko innemu graczowi.

Z pewnością znalazłeś grę, w którą grałeś i którą pamiętasz. Oczywiście żadnej z nich nie da się porównać do dzisiejszych gier. Jeśli jednak masz nostalgiczną chwilę, możesz także zagrać w niektóre gry DOS online, na przykład na stronie www.bestoldgames.net. Inną możliwością uruchamiania gier na komputerze z nowszym systemem operacyjnym jest zainstalowanie DOSbox, który służy jako narzędzie do uruchamiania tych starszych gier opracowanych dla systemu MS-DOS.

Andrej Nowak

Absolwent uczelni informatycznej, ma 6 lat doświadczenia w pisaniu artykułów technologicznych. Jego profesjonalne podejście i znakomita zdolność do wyjaśniania skomplikowanych tematów dostarczają czytelnikom klarownego i przydatnego spojrzenia na świat technologii cyfrowych.


Nowe programy

Grindr 24.6.0

Czat gejowski

Freeware

0 kB

Freeware

0 kB

Amazon Shopping 28.11.2.100

Aplikacja mobilna do zakupów

Freeware

0 kB

Reddit 2024.22.1

Sieć społecznościowa w telefonie komórkowym

Freeware

0 kB

Google Pay

Płatność telefonem

Freeware

0 kB

TheaeroClock 8.31

Zegar na komputer stacjonarny

Freeware

0 kB

Peel Remote Universal Smart TV 10.1

Pilot do telewizora w telefonie komórkowym

Freeware

0 kB

Freeware

0 kB

Pokémon GO 0.315.1

Gra mobilna (Android, iPhone)

Freeware

0 kB

Freeware

0 kB

RarZilla Free Unrar 7.00

Wyodrębnianie plików RAR

Freeware

0 kB

Slots Max 1.0

Gra kasyno na komputer

Demo

0 kB

Dzwoni budzik 4.06

Budzik z własną melodią

Freeware

0 kB

Farmer´s Life 10

Gra komputerowa

Demo

0 kB

Goodgame Big Farm 1.0

Gra internetowa na PC

Freeware

0 kB

Freeware

0 kB

Binary Viewer 6.17.1.08

Otwieranie plików w różnych formatach

Freeware

0 kB

Richard Burns Rally 1.0

Gra wyścigowa na PC

Demo

0 kB

Gramps 5.1.5

Program do tworzenia drzewa genealogicznego

Freeware

0 kB

Freeware

0 kB

inne nowe programy »

Nowe aktualizacje

Yawcam 0.8.0

Praca i działanie kamery internetowej

Freeware

0 kB

Freeware

0 kB

Subtitle Edit 4.0.3

Montaż, tłumaczenie napisów do filmów

Freeware

0 kB

Seamonkey 2.53.18

Przeglądarka internetowa

Freeware

0 kB

TESCO Clubcard - Aplikacja 3.4.1

Moja karta klubowa TESCO na telefon komórkowy

Freeware

0 kB

Lidl Plus 14.25.1

Aplikacja mobilna do inteligentnych i tańszych zakupów

Freeware

0 kB

Jedność COOP-u 3.8.3

Zniżki, promocje i ulotki dla telefonów komórkowych

Freeware

0 kB

Spotify

Słuchaj muzyki w Internecie

Ad-supported

0 kB

ZwCAD Professional 2008i

Program CAD kompatybilny z plikami AutoCAD

Trial

60 MB

GeoGebra 6.0.560.0

Program edukacyjno-dydaktyczny z zakresu matematyki i geometrii

Freeware

48,6 MB

Krokomierz do telefonu 1.1.2

Aplikacja do liczenia kroków i monitorowania kalorii

Freeware

0 kB

Wattpad

Sieć społecznościowa dla czytelników i autorów opowiadań

Freeware

0 kB

foodora PL 23.11.0

Zamawianie i dostawa jedzenia (aplikacja)

Freeware

0 kB

Python 3.10.2

Potężny język programowania.

Freeware

26,9 MB

Nokia Suite 3.8

Synchronizacja z komputerem i telefonem komórkowym

Freeware

0 kB

Google mapy

Aplikacja Mapy Google na Androida

Ad-supported

0 kB

3DMark 6

Test wydajności komputera - wymagające graficznie gry

Freeware

584,8 MB

Detwinner 2.03.001

Wyszukaj zduplikowane lub podobne pliki

Freeware

0 kB

FaceApp 4.5.0.9

Edycja / ulepszanie zdjęć selfie

Ad-supported

0 kB

Google Chrome 107.0.5304.63

Szybka przeglądarka internetowa

Freeware

84,6 MB

więcej aktualizacji »

logo

11861 programy do pobrania za darmo

Ostatnia aktualizacja przed 4 dni

Košík

Reklama | Łączność |