5 najlepszych programów do rysowania rysunków technicznych

13.3.2024 10:57  | 
Andrej Nowak

Kategorie: Oprogramowanie

Rysunek techniczny jest ważną częścią pracy architektów, inżynierów budownictwa, inżynierii medycznej czy przemysłu stoczniowego. Zasadniczo jest to wizualna reprezentacja obiektów za pomocą oprogramowania, które przetwarza indywidualne projekty i skutkuje różnymi planami, diagramami, rzutami, modelami 3D i tym podobnymi.

Programy do rysunków technicznych upraszczają tworzenie wirtualnych projektów przekładanych na obiekty ze świata rzeczywistego. Niezależnie od tego, czy jesteś studentem, czy profesjonalistą, napisaliśmy 5 programów do rysowania technicznego, które możesz wykorzystać w swoim projekcie.

Uwaga:

Znamy 2 metody rysowania technicznego, ręczne i CAD (projekt obsługiwany przez komputer). Ręczny rysunek techniczny był szczególnie rozpowszechniony przed rozwojem systemów CAD, co znacznie ułatwiło ten proces. Proces tworzenia rysunków technicznych jest łatwiejszy i szybszy przy pomocy systemów CAD.

Co to jest rysunek techniczny?

Rysunek techniczny przedstawia szczegółowo szczegółowy i dokładny plan, który zawiera informacje konstrukcyjne/projektowe i pokazuje, w jaki sposób obiekt jest zbudowany. Są to ważne dokumenty podczas budowy lub naprawy obiektów, które inżynierowie, elektrycy itp. wykorzystują jako wynik swojej pracy. Zastosowanie programów do rysunków technicznych ułatwia ten proces, automatyzuje rutynowe procedury i upraszcza pracę.

Program do rysowania rysunków technicznych

Przygotowaliśmy dla Ciebie listę dostępnych programów, za pomocą których możesz rysować rysunki techniczne.


Solidworks

Program do rysowania Solidworks wykorzystuje praktyczne narzędzia, które są bardziej odpowiednie dla zaawansowanych użytkowników niż początkujących. Jest to idealne narzędzie do tworzenia projektów z zakresu mechaniki, budowy maszyn czy ogólnie przemysłu.

Narzędzie wykorzystuje inżynierię odwrotną, szkicowanie wymiarowe i szczegółowe modelowanie krzywizn, dlatego nadaje się również do wspomnianego wcześniej wzornictwa przemysłowego.

SolidWorks umożliwia modelowanie części, montaż, obliczenia, dokumentację projektową i realistyczne renderowanie produktów. Wersja profesjonalna to większa inwestycja niż pakiet studencki, który jest przystępny cenowo. W rezultacie jest to narzędzie, które łączy w sobie szereg funkcji – modelowanie, symulację, analizę, renderowanie, jednak minusem może być to, że jest bardziej odpowiednie dla zaawansowanych użytkowników niż początkujących.

Katia

Catia to oprogramowanie odpowiednie do projektowania głównie w branży mechanicznej, lotniczej i motoryzacyjnej. Umożliwia użytkownikom tworzenie modeli 3D, rysunków części i złożeń, a także tworzenie powiązań pomiędzy modelami 3D i rzutami.

Jest również rygorystyczny pod względem szczegółów, co pozwala programistom zobaczyć realistyczne symulacje modelu. Uwzględnia również współczesne wzornictwo i dlatego oferuje kompleksowy zestaw narzędzi do prototypowania. Ogólnie rzecz biorąc, oprogramowanie wyróżnia się dokładnością nawet skomplikowanych projektów, oferuje także szerokie możliwości projektowania i pozwala na ukierunkowane korekty. Jest to jednak droższe narzędzie, które nadaje się dla profesjonalistów. Z drugiej strony ma także program dla studentów, który jest znacznie tańszy.

FreeCAD

Jednym z najlepszych darmowych programów CAD jest FreeCAD. Oferuje prosty i intuicyjny interfejs, a jednocześnie jest odpowiedni nie tylko dla profesjonalistów, ale także dla początkujących. Zachwyci Cię szeregiem funkcji rysunkowych, a także szeroką gamą narzędzi, obsługując jednocześnie szereg popularnych formatów (DWG, DXF, SVG, PDF).

Darmowy program do rysowania rysunków technicznych jest również odpowiednim narzędziem do projektowania mechaniki obiektów. W porównaniu z płatnym oprogramowaniem może wydawać się prostym programem do rysowania, ale w rezultacie jest to praktyczny, darmowy program do rysowania.

Fuzja 360

Ponownie jedno z profesjonalnych narzędzi, które jest wszechstronne i przeznaczone do opracowywania produktów za pomocą modelowania 3D. Zapewnia narzędzia do rzeźbienia i symulacji, modelowanie sieci, nieograniczoną pamięć masową, zapewniając jednocześnie dostęp między platformami i współpracę w czasie rzeczywistym.

Fusion 360 to także idealne narzędzie do projektowania części nadających się do druku 3D, a platforma jest dostępna na różnych urządzeniach. Oprogramowanie to większa inwestycja, dlatego jest przeznaczone głównie dla profesjonalistów, ale jeśli chcesz go wypróbować, na ich stronie możesz również znaleźć darmowy 30-dniowy program.

Solid Edge

Solid Edge to kolejne oprogramowanie do rysowania i kreślenia technicznego, które ułatwia proces opracowywania projektów mechanicznych i elektrycznych, produkcji, modelowania i dokumentacji technicznej.

Oprogramowanie jest odpowiednie dla profesjonalistów, ponieważ wykorzystuje dość wymagający interfejs użytkownika.

Istnieje wiele narzędzi, które można wykorzystać do tworzenia rysunków do projektów, łącząc zarówno modelowanie bezpośrednie, jak i parametryczne. Wadą jest brak opcji rysowania 3D. Jest to oprogramowanie płatne, ale dostępna jest bezpłatna wersja próbna, którą można pobrać za pomocą tego łącza.

Bez względu na to, z jakiego bezpłatnego oprogramowania do kreślenia CAD korzystałeś wcześniej, dzięki Solid Edge nie stracisz swojej pracy. Jeśli przejdziesz do programu, możesz także pracować z modelem uzyskanym z dowolnego systemu CAD za pomocą narzędzi do modelowania synchronicznego.

Andrej Nowak

Absolwent uczelni informatycznej, ma 6 lat doświadczenia w pisaniu artykułów technologicznych. Jego profesjonalne podejście i znakomita zdolność do wyjaśniania skomplikowanych tematów dostarczają czytelnikom klarownego i przydatnego spojrzenia na świat technologii cyfrowych.


Nowe programy

Free Video Joiner 1.0

Program do łączenia wideo

Freeware

0 kB

OK CAM Plus 2.0.4

Gram w Sport DV

Freeware

0 kB

Demo

0 kB

Bad Piggies 1.1.0

Gra komputerowa podobna do Angry Birds

Demo

0 kB

Farm Mania 2 1.60

Symulator rolnictwa na urządzenia mobilne

Freeware

0 kB

Plants vs. Zombies 1.3

Strategiczna gra komputerowa w stylu retro

Demo

0 kB

Age of Empires 4 Steam 1.0

Popularna strategia na PC

Ad-supported

0 kB

Rollercoaster Tycoon 2 2

Symulator parku rozrywki

Demo

0 kB

Cross DJ Free 3.0.1

Miksowanie muzyki i edycja wideo

Freeware

0 kB

HitFit Pro 2.2.0

Aplikacja (iPhone) do monitorowania stanu zdrowia

Freeware

0 kB

Farming Simulator 22 Steam 1.0

Symulator rolnictwa na PC

Demo

0 kB

Volume Booster 5.0

Wzmocnij dźwięk w telefonie

Freeware

0 kB

Freeware

0 kB

RDR2: Companion 1.5.0

Gra mobilna na Androida

Freeware

0 kB

Empire Earth 1 1.0

Strategiczna gra komputerowa

Demo

0 kB

Rayman 3: Hoodlum Havoc 3

Platformówka – gra wyścigowa na PC

Demo

0 kB

Baldur´s Gate Enhanced Edition 2.6.6.12

Gra RPG na urządzenia mobilne

Freeware

0 kB

X

Aplikacja mobilna (Twitter)

Freeware

0 kB

Youda Farmer 1.0

Gra rolnicza na PC

Freeware

0 kB

inne nowe programy »

Nowe aktualizacje

Yawcam 0.8.0

Praca i działanie kamery internetowej

Freeware

0 kB

Freeware

0 kB

Subtitle Edit 4.0.3

Montaż, tłumaczenie napisów do filmów

Freeware

0 kB

Seamonkey 2.53.18

Przeglądarka internetowa

Freeware

0 kB

TESCO Clubcard - Aplikacja 3.4.1

Moja karta klubowa TESCO na telefon komórkowy

Freeware

0 kB

Lidl Plus 14.25.1

Aplikacja mobilna do inteligentnych i tańszych zakupów

Freeware

0 kB

Jedność COOP-u 3.8.3

Zniżki, promocje i ulotki dla telefonów komórkowych

Freeware

0 kB

Spotify

Słuchaj muzyki w Internecie

Ad-supported

0 kB

ZwCAD Professional 2008i

Program CAD kompatybilny z plikami AutoCAD

Trial

60 MB

GeoGebra 6.0.560.0

Program edukacyjno-dydaktyczny z zakresu matematyki i geometrii

Freeware

48,6 MB

Krokomierz do telefonu 1.1.2

Aplikacja do liczenia kroków i monitorowania kalorii

Freeware

0 kB

Wattpad

Sieć społecznościowa dla czytelników i autorów opowiadań

Freeware

0 kB

foodora PL 23.11.0

Zamawianie i dostawa jedzenia (aplikacja)

Freeware

0 kB

Python 3.10.2

Potężny język programowania.

Freeware

26,9 MB

Nokia Suite 3.8

Synchronizacja z komputerem i telefonem komórkowym

Freeware

0 kB

Google mapy

Aplikacja Mapy Google na Androida

Ad-supported

0 kB

3DMark 6

Test wydajności komputera - wymagające graficznie gry

Freeware

584,8 MB

Detwinner 2.03.001

Wyszukaj zduplikowane lub podobne pliki

Freeware

0 kB

FaceApp 4.5.0.9

Edycja / ulepszanie zdjęć selfie

Ad-supported

0 kB

Google Chrome 107.0.5304.63

Szybka przeglądarka internetowa

Freeware

84,6 MB

więcej aktualizacji »

logo

11807 programy do pobrania za darmo

Ostatnia aktualizacja przed 2 dni

Košík

Reklama | Łączność |