Co zrobić, jeśli rozlejesz telefon?

6.6.2023 23:33  | 
Tahaj.sk

Kategorie: Mobilny

Dziś telefon komórkowy towarzyszy Ci praktycznie na każdym kroku, więc łatwo o wypadek, w wyniku którego możesz zostać ochlapany lub utopiony w wodzie.

Już sama nazwa „mobile” wyraźnie wskazuje, że telefon możesz zabrać ze sobą wszędzie. Ponadto dzisiejszy telefon komórkowy jest już „podręczny”, więc oprócz dzwonienia i wysyłania SMS-ów umożliwia także łączenie się z Internetem, zarządzanie sieciami społecznościowymi, granie w gry itp. Dzięki temu stała się nieodzowną częścią naszego życia. Spójrzmy prawdzie w oczy, może jesteś jednym z tych użytkowników, którzy nawet zabierają ze sobą telefon do toalety. Jednocześnie wpadnięcie do muszli klozetowej jest jednym z najczęstszych sposobów utonięcia i nieodwracalnego uszkodzenia telefonu komórkowego. Inną opcją jest wycieczka nad wodę lub pobyt na basenie, podczas którego telefon zamoczy się wraz z właścicielem.

Są też osoby, którym telefon komórkowy wpadł do wanny podczas kąpieli. Ale wystarczy nawet odrobina nieuwagi przy jedzeniu, gdy zawartość szklanki wyleje się na telefon (albo do niego), a na świecie zapanuje nieszczęście. Woda w telefonie komórkowym może zrobić niezły bałagan.

Nawet jeśli nie uda Ci się zapisać telefonu, nie oznacza to, że utracisz wszystkie zapisane w nim informacje lub cenne wspomnienia na zdjęciach. Możesz tworzyć kopie zapasowe ważnych plików online za pomocą aplikacji mobilnej i powinny one być również udostępniane na twoim laptopie.< /p>

Telefon komórkowy w wodzie, jak go uratować?

Pierwsza reakcja, gdy telefon zostanie zamoczony, jest natychmiastowa i niemal instynktowna — wyłowienie telefonu komórkowego z wody lub wyciągnięcie go z rozlanej kałuży płynu. Ale co dalej i jak uratować telefon?

Prawdopodobnie wolałbyś jak najbardziej wysuszyć telefon komórkowy i od razu sprawdzić, czy nadal działa, prawda? Więc zdecydowanie tego nie rób. Nawet włożenie całego mokrego telefonu do ryżu nie jest najlepszym sposobem na uratowanie telefonu komórkowego.


Prawidłowa procedura w przypadku kontaktu telefonu z wodą obejmuje czynności opisane poniżej.

 • Natychmiast wyłącz mokry telefon. Zapobiegnie to uszkodzeniu wrażliwych wewnętrznych układów elektronicznych, które mogłyby spowodować zwarcie, gdyby dostała się do nich woda. Dodatkowo prąd elektryczny powoduje bardzo szybką korozję metalowych styków w urządzeniu.
 • Wyjmij baterię. Jeśli Twój model telefonu pozwala na to bez skomplikowanego demontażu, natychmiast wyjmij baterię i wysusz ją osobno.
 • Wyjmij karty SIM i SD z zatopionego telefonu. Ten krok można określić jako fazę „uratuj, co się da”. Wyjmij i wyczyść karty SIM i karty pamięci microSD z telefonu. Pozwól im wystarczająco wyschnąć, zanim spróbujesz użyć ich w innym urządzeniu. Jeśli telefon nie jest regularnie uruchamiany ponownie, może wystąpić problem z zapomnianym kodem PIN. Na szczęście kartę SIM można odblokować.
 • Przed wysuszeniem wyczyść telefon. W pierwszej chwili musiałeś użyć kawałka materiału lub np. bateria i karta SIM. Po wyjęciu tych wszystkich części dobrze jest wyczyścić telefon przed ostatecznym wysuszeniem, zwłaszcza jeśli kąpałeś go w słonej wodzie, polałeś piwem, słodkim sokiem lub np. kawą. Do płukania telefonu najlepiej używać wody destylowanej, aby po wyschnięciu w elektronice nie pozostały żadne minerały i zanieczyszczenia powodujące korozję i zwarcia.
 • Wysusz rozlane lub zatopione urządzenie. Istnieje wiele sposobów osuszania telefonu komórkowego. Zanim zaczniesz, przeczytaj, jak bezpiecznie wysuszyć mokry telefon, aby nie czekać na niepotrzebny serwis.

Jak wysuszyć mokry telefon?

Jeśli Twój telefon komórkowy wpadł do wody i wykonałeś całą powyższą „procedurę awaryjną”, czeka Cię głębokie wysuszenie telefonu. Nigdy nie susz telefonu komórkowego przy ogrzewaniu lub w bezpośrednim świetle słonecznym, ponieważ może to doprowadzić do trwałego uszkodzenia.

Nie zaleca się również używania suszarek do włosów do suszenia ani prób wydmuchiwania wody z urządzenia za pomocą sprężonego powietrza. Obie te procedury mogą niepotrzebnie przedostać się wilgoci głębiej do wrażliwej elektroniki.

Metoda jak prawidłowo wysuszyć telefon komórkowy nie jest wcale skomplikowana. Wymaga tylko kilku podstawowych rzeczy i wystarczającej cierpliwości. Będziesz potrzebował zamykanego pojemnika i czegoś, co wchłonie wilgoć z telefonu komórkowego. Ryż jest najczęściej używany, ponieważ jest łatwo i szybko dostępny. Jeszcze lepszą obsługę zapewnia żel krzemionkowy, który zapewne znasz z małych białych woreczków dodawanych do niektórych rodzajów towarów. Jednak można go również normalnie kupić w postaci bezpyłowego żwirku dla kotów.

Ryżowy telefon

Zalecana procedura suszenia mokrego telefonu jest prosta. Po prostu weź zamykany pojemnik, włóż do niego telefon komórkowy i przykryj go ryżem. Może wchłonąć resztę wilgoci z telefonu w swoje ziarna.

Ważne jest, aby wiedzieć, jak długo zostawić telefon komórkowy w ryżu. Minimalny czas to 24 godziny i dotyczy to tylko idealnych warunków, w których telefon był zanurzony tylko na krótki czas i udało mu się go dobrze wysuszyć na początku. Lepiej pozostawić go w zamkniętym pojemniku z ryżem na co najmniej 48-72 godziny przed próbą włączenia.

Naprawa zatopionego telefonu

Nawet jeśli ryż lub żel krzemionkowy są w stanie usunąć wilgoć z telefonu, z całą pewnością nie są w stanie usunąć początkowej korozji lub zwarć elektrycznych. Jeśli chcesz mieć jak największe szanse na uratowanie swojego telefonu komórkowego, powierz urządzenie profesjonalnemu serwisowi.

Naprawa zatopionego telefonu kosztuje zazwyczaj tylko kilkaset koron. Jeśli Twój telefon jest mokry i nie wiesz, co zrobić, wyłącz go tak szybko, jak to możliwe, a następnie zanieś do najbliższego centrum serwisowego.

Większość firm oferuje już szybką dostawę kurierem w ramach naprawy zatopionego telefonu, więc po prostu zamów tę usługę online i nie musisz nigdzie podróżować z mokrym telefonem.

Dodatkowo są przypadki, w których brakuje nawet ryżu, a telefon trzeba rozłożyć w celu dokładnego wysuszenia. Woda pod wyświetlaczem w telefonie komórkowym nie może zostać usunięta bez takiej profesjonalnej interwencji, podobnie jak wilgoć w innych głębszych strukturach urządzenia.

Zgłoszenie telefoniczne po zmoczeniu

Podczas gdy usługi telefonii komórkowej służą do naprawy mokrych i zatopionych telefonów i są częścią ich standardowej oferty, nie oczekuj takiego podejścia od producenta. Jeśli Twój telefon utonie i przestanie działać, prawdopodobnie nie uda Ci się z roszczeniem. Jedynym wyjątkiem byłaby sytuacja, w której telefon oferowany jako wodoodporny przestał działać po zmoczeniu.

Telefon pod wodą (telefon komórkowy odporny na wodę)

Obecnie istnieje już cała gama telefonów komórkowych odpornych na wodę. Jeśli jesteś zainteresowany czy Twój jest jednym z nich, poszukaj odpowiedniego oznaczenia IP, druga część numeru to klucz, można go rozszyfrować według następującego klucza:

 • IPx0 - bez ochrony
 • IPx1 - ochrona przed kapiącą wodą
 • IPx2 - ochrona przed bardziej intensywnym kapaniem wody
 • IPx3 - ochrona przed bryzgami wody
 • IPx3 - ochrona przed bryzgami wody ze wszystkich kierunków
 • IPx5 - ochrona przed bryzgami wody
 • IPx6 — ochrona przed intensywnym strumieniem wody
 • IPx7 - ochrona przed zanurzeniem w wodzie na głębokość do 1 metra na czas do 30 minut
 • IPx8 - ochrona przed ciągłym zanurzeniem w wodzie w warunkach określonych przez producenta urządzenia
 • IPx9 — ochrona przed strumieniem gorącej wody pod wysokim ciśnieniem

W przypadku wytrzymałych telefonów komórkowych najczęściej spotkasz oznaczenie IP68, czyli z wystarczającą ochroną przed zanurzeniem w wodzie. Taki telefon powinien bez problemu poradzić sobie ze wszystkimi typowymi sytuacjami, w których może ulec zamoczeniu. Jednocześnie są to zazwyczaj bardziej wytrzymałe modele z mocniejszym podwoziem. Jeśli więc utopiłeś już telefon komórkowy, zastanów się nad wyborem nowego telefonu, którego można używać również pod wodą.

Andrej Nowak

Absolwent uczelni informatycznej, ma 6 lat doświadczenia w pisaniu artykułów technologicznych. Jego profesjonalne podejście i znakomita zdolność do wyjaśniania skomplikowanych tematów dostarczają czytelnikom klarownego i przydatnego spojrzenia na świat technologii cyfrowych.


Nowe programy

Grindr 24.6.0

Czat gejowski

Freeware

0 kB

Freeware

0 kB

Amazon Shopping 28.11.2.100

Aplikacja mobilna do zakupów

Freeware

0 kB

Reddit 2024.22.1

Sieć społecznościowa w telefonie komórkowym

Freeware

0 kB

Google Pay

Płatność telefonem

Freeware

0 kB

TheaeroClock 8.31

Zegar na komputer stacjonarny

Freeware

0 kB

Peel Remote Universal Smart TV 10.1

Pilot do telewizora w telefonie komórkowym

Freeware

0 kB

Freeware

0 kB

Pokémon GO 0.315.1

Gra mobilna (Android, iPhone)

Freeware

0 kB

Freeware

0 kB

RarZilla Free Unrar 7.00

Wyodrębnianie plików RAR

Freeware

0 kB

Slots Max 1.0

Gra kasyno na komputer

Demo

0 kB

Dzwoni budzik 4.06

Budzik z własną melodią

Freeware

0 kB

Farmer´s Life 10

Gra komputerowa

Demo

0 kB

Goodgame Big Farm 1.0

Gra internetowa na PC

Freeware

0 kB

Freeware

0 kB

Binary Viewer 6.17.1.08

Otwieranie plików w różnych formatach

Freeware

0 kB

Richard Burns Rally 1.0

Gra wyścigowa na PC

Demo

0 kB

Gramps 5.1.5

Program do tworzenia drzewa genealogicznego

Freeware

0 kB

Freeware

0 kB

inne nowe programy »

Nowe aktualizacje

Yawcam 0.8.0

Praca i działanie kamery internetowej

Freeware

0 kB

Freeware

0 kB

Subtitle Edit 4.0.3

Montaż, tłumaczenie napisów do filmów

Freeware

0 kB

Seamonkey 2.53.18

Przeglądarka internetowa

Freeware

0 kB

TESCO Clubcard - Aplikacja 3.4.1

Moja karta klubowa TESCO na telefon komórkowy

Freeware

0 kB

Lidl Plus 14.25.1

Aplikacja mobilna do inteligentnych i tańszych zakupów

Freeware

0 kB

Jedność COOP-u 3.8.3

Zniżki, promocje i ulotki dla telefonów komórkowych

Freeware

0 kB

Spotify

Słuchaj muzyki w Internecie

Ad-supported

0 kB

ZwCAD Professional 2008i

Program CAD kompatybilny z plikami AutoCAD

Trial

60 MB

GeoGebra 6.0.560.0

Program edukacyjno-dydaktyczny z zakresu matematyki i geometrii

Freeware

48,6 MB

Krokomierz do telefonu 1.1.2

Aplikacja do liczenia kroków i monitorowania kalorii

Freeware

0 kB

Wattpad

Sieć społecznościowa dla czytelników i autorów opowiadań

Freeware

0 kB

foodora PL 23.11.0

Zamawianie i dostawa jedzenia (aplikacja)

Freeware

0 kB

Python 3.10.2

Potężny język programowania.

Freeware

26,9 MB

Nokia Suite 3.8

Synchronizacja z komputerem i telefonem komórkowym

Freeware

0 kB

Google mapy

Aplikacja Mapy Google na Androida

Ad-supported

0 kB

3DMark 6

Test wydajności komputera - wymagające graficznie gry

Freeware

584,8 MB

Detwinner 2.03.001

Wyszukaj zduplikowane lub podobne pliki

Freeware

0 kB

FaceApp 4.5.0.9

Edycja / ulepszanie zdjęć selfie

Ad-supported

0 kB

Google Chrome 107.0.5304.63

Szybka przeglądarka internetowa

Freeware

84,6 MB

więcej aktualizacji »

logo

11861 programy do pobrania za darmo

Ostatnia aktualizacja przed 4 dni

Košík

Reklama | Łączność |